VİTİR NAMAZI FAZİLETİ

Vitir Namazı Fazileti

Vitir namazı fazileti açısından peygamberimizin çok önem verdiği ve herkesi de kılması yönünde teşvikte bulunduğu müekkedbir bir sünnettir.

‘Ey Kur’an ehli! Vitir namazını kılınız! Şüphesiz ki Allah vitirdir (tekdir) ve vitri (teki) sever’ (İbni Mace 1169, Ebu Davud 1416, Tirmizi 450, İbni Huzeyme 1567)

Vitir namazı her gün istisnasız ve de kesinlikle yapılması gereken farz namazlardan biri değildir ancak vitir namazını kılmanızda büyük hayır vardır. Değerli Müslüman kardeşlerim vitir namazının vacib olduğuna dair bir takım görüşler vardır ancak bu görüşlerin yanlış olduğunu da söyleyebiliriz. Çünkü peygamberimiz (S.A.S) vitir namazını diğer farz namazlardan her zaman ayrı tutmuş ve de yalnızca farz namazlarını kılanlara Allah’ ın cennetini müjdelemiştir. Eğer ki vitir namazı vacip bir namaz olsa idi peygamber efendimiz (S.A.S) kesin onu bizlere zikretmiş olurdu.

Vitir Namazı Fazileti
Vitir Namazı Fazileti

Peygamber efendimiz (S.A.S) şöyle buyurmuşlardır :
“Allah subhanehu ve tealanın kullarına farz kıldığı beş vakit namaz vardır. Kim bunları eda eder, bunları küçük görmeyip zayi etmezse Allah’ın o kimseyi cennete koyacağına dair sözü vardır. Her kim bunları yapmazsa o kimse için Allah katında bir söz yoktur. Dilerse ona azab eder dilerse affeder. (Ebu Davud, İbni Mace, Nesai, Ahmed)

Vitir Namazı Farz Bir Namaz Değildir

Yüce rabbimiz gece ve de gündüz olmak üzere bizlere beş vakit namazı farz olarak kılmıştır. Eğer ki diğer namazlarınızı kılarsanız onlar size nafile olacaktır.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz hadisten de yola çıkacak olursak. Vitir namazı farz bir namaz değildir ancak peygamber efendimizin devam ettiği namazlardan bir tanesidir. Yüce Mevla elbette ki bu namazın mükâfatını bizlere verecektir.

Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Her kim gecenin sonunda kalkamayacağından korkarsa, gecenin evvelinde vitri kılsın! Herkim de gecenin sonunda kalkacağından emin ise, vitri gecenin sonunda kılsın! Şüphesiz ki gecenin sonunda kılınan namaz şahitlidir ve o daha faziletlidir!’ buyurdu.” (Müslim 755/162, Begavi Şerh 969, Albânî Sahiha 2610)

“Şüphesiz Allah size bir namaz arttırmıştır. O da vitirdir. Onu yatsı namazı ile sabah namazı arasında kılınız.” (Ahmed, Bknz. es-Sahiha,108)

İlgili Bağlantılar:

1-Vitir Namazı Nasıl Kılınır
2-Hz. İsa Neden Çarmıha Gerildi

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir