VİTİR NAMAZI UYUMADAN KILINIR MI

Vitir Namazı Uyumadan Kılınır Mı?

Bu yazımızda vitir namazı uyumadan kılınır mı sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Vitir namazı günün en son namazı demektir. Bu yüzden de yalnızca yatsı namazının ardından kılınacak diye bir şey söz konusu değildir. Vacip olan namazlar arasında yer almaktadır. Gündüz namazı değildir. İnsanoğluna günde 5 vakit namaz kılınmıştır bu namazların vakitleri ise kesin olarak belirtilmiştir. Bu namazın dışında kalan namazlar nafile vacip ve gece namazları şeklinde belirlenmiştir.

Peygamber efendimiz (S.A.S)’ in yatsı namazından sonra gece namazına başladığı ve en son olarak ise vitir namazını kıldığı bilinmektedir. Bunu Hz. Aişe annemiz de hadislerde doğrulamıştır. Her vitir namazının kılınması zorunluluğu yoktur yani farz namazları gibi değildir ancak vitir namazını peygamber efendimiz (S.A.S) yatsı namazının arkasından kıldığı için bu şekilde kılmak daha doğru olarak bilinir.

Ey Müslüman iman etmiş din kardeşlerim vitir namazı öyle bir namazdır ki bu namazın faziletlerinden mutlaka yararlanmak isteyeceksiniz. Gece kılınan her namazda olduğu gibi vitir namazı da aynı hükümdedir.

Vitir Namazı Uyumadan Kılınır Mı
Vitir Namazı Uyumadan Kılınır Mı

Hz. Muhammed Vitir Namazını Nasıl Kıldı

Bizler Allah’ ın birliğine varlığına iman etmiş insanları bu yüzden de ister gece olsun isterse gündüz mutlaka farz sünnet ve vacip olan namazlarımızı kılmamız icabet eder. Namaz kılmak aynı zamanda insanın bedenini diri tuttuğu zamanlardır biz ki bu namazlarımızı aksatmazsak hem Allah’ ın gözünde hak ettiğimiz mertebeye yükselir hem de evimizin bereketi artmış olacaktır.

“Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gecenin her vaktinde vitir namazı kıldı. Bazen gecenin ilk saatlerinde bazan gece yarısı bazan da gecenin sonuna doğru kıldı. Sonraları vitir namazını hep seher vaktinde kıldı.” (Buhârî Vitir 2; Müslim Müsâfirîn 136)

1-Vitir Namazı Fazileti
2-Vitir Namazı Nasıl Kılınır?
3-Vitir Namazı Saat Kaça Kadar Kılınır?
4-Evliya Hikayeleri

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir