VİTİR NAMAZINDA KUNUT DUASI YERİNE OKUNAN DUA

Vitir Namazında Kunut Duası Yerine Okunan Dua

Bu yazımızda Vitir namazında Kunut Duası yerine okunan dua nedir, bu konuya değineceğiz. Vitir kelimesinin Arapça olduğunu ve de tek manasını taşıdığını belirterek başlayalım yazımıza. Bu yüzden de vitir namazı tek başına olan manasında kullanılmaktadır. Bu nedenle de vitir namazı yatsı namazından sonra ya da gecenin daha sonraki saatlerinde kılınan bir namazdır. Vitir namazı Hanefi mezhebine göre vacip olarak kabul edilir ancak diğer mezheplerde sünnet olarak kabul edilmiştir. Vitir namazının en büyük özelliklerinden bir tanesi bu namazda kunut dualarının okunmasıdır. Ancak bazı insanlar kunut dualarını ezberleyemedikleri için okuyamazlar. Peygamber Efendimiz ( S.A.V vitir namazına ilişkin şöyle buyurmuştur; ” Ey Kur’an ehli, vitir namazını kılın! Çünkü Allah tektir tek’i sever” buyurmuştur ki,

Hanefi mezhebinde vitir namazı üç rekat olarak kılınır ancak Şafii mezhebinde ise en az bir en çok onbir rekat olacak şekilde kılınabilir. Malikler e Hanbeliler de vitir namazı tek rekattır. vitir namazının 3. Rekatı esnasında zammı sure okunduktan sonra tekbir getirip kunut duası okunur yani “Allâhümme İnnâ nesteı’nûke” ve “Allâhümme iyye kaneı’bûdû” ile dualar. İmam azam’ a göre kunut dualarını okumak vaciptir. Eğer ki sizde bu kunut dualarını bilmiyorsanız o zaman ” Rabbena âtînâ” ayeti onu da bilmiyorsanız üç kere “Allâhûmme’ğfirli” (Allah’ım beni mağfiret et) veya üç defa “Yâ Rabbi” (Ey Rabbim) denir.

Vitir Namazında Kunut Duası Yerine Okunan Dua
Vitir Namazında Kunut Duası Yerine Okunan Dua

Ancak, Hanefi meshebinde vacip ve diğer mesheplerde de sünnet olduğunu düşünerek, vacibin ve sünnetin sürekli terki olmaması için bir an evvel Kunut Dualarını ezberleyerek, vitir namazında Kunut dualarını okumak gerekir. Buradaki püf nokta ise bu duaları bilmiyorum diyerek kısa olanların geçiştirilmemesi gerekir. Yani bunların devamlılığı sizin namazının sakata düşmesi anlamına gelecektir.

Vitir Namazında Kunut Duası Yerine Okunacak Ayet

Ve minhum men yekulu rabbena atina fid dunya haseneten ve fil ahirati haseneten ve kına azaben nar. Bakara Suresi 201.

Anlamı;
Kimisi de, “Rabbimiz, bize dünyada bir güzellik, ahirette de bir güzellik ver, bizi ateş azabından koru!” der.

İlgili Bağlantılar:

1-Vitir Namazı Uyumadan Kılınır Mı
2-Vitir Namazında Okunan Sureler
3-Vitir Namazı Saat Kaça Kadar Kılınır?
4-Eski Hikayeler

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir